i3 vs i5 czyli Turbo w laptopie - i3 vs i5 czyli Turbo w laptopie
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

i3 vs i5 czyli Turbo w laptopie

123456789Do czasu pojawienia się procesorów Coffee Lake podział na i3, i5 i i7 w desktopach był od lat prosty i logiczny. Przez wiele lat i3 oferowało dwa rdzenie z HT, i5 cztery rdzenie, ale bez HT, a i7 cztery rdzenie z HT. Podział między poszczególnymi segmentami był więc prosty i logiczny. W sektorze mobilnym nie ma już tak łatwo. Pomijając fakt istnienia wersji U,Y,M zauważyć można jeszcze jedną rzecz - część modeli i5 to wersje dwurdzeniowe z HT. Czym więc różnią się od znacznie tańszych i3? Technologią Turbo.

Co to właściwie jest? Najprościej pokazać to na przykładzie. Będzie nim ten sam procesor który testowałem w poprzednim artykule o wpływie dual channel - i5-2520M.

Powyższy screen z oficjalnej strony Intela prezentuje kluczowe informacje. Dwa rdzenie/cztery wątki, bazowa ("gwarantowana") częstotliwość 2,5Ghz, częstotliwość Turbo 3,2Ghz. Różnica między nimi to aż 28%. CPU taktowany jest wyższym zegarem w sytuacji gdy pozwala na to specyfika jego obciążenia oraz chłodzenie laptopa. Na przykład wykonywany program obciąża w 100% jeden rdzeń, a pozostałe leżą odłogiem. Wówczas procesor jako całość pobiera mniej energii niż podczas obciążenia wszystkich rdzeni, a więc także grzeje się mniej. Dzięki temu pojedynczy rdzeń może pracować z częstotliwością Turbo, bez ryzyka przegrzania układu. Turbo może zadziałać również w sytuacji gdy procesor jest bardzo obciążony, ale tylko przez chwilę. Wówczas zegar rośnie do wyższych niż bazowa wartości, ale utrzymuje się do momentu wzrostu temperatury powyżej bezpiecznej granicy.

W teorii działa to świetnie i rzeczywiście jest to cecha za którą warto dopłacić. Sytuację komplikuje jednak zintegrowana grafika. Jej pobór prądu (a precyzyjnie mówiąc - wytwarzane ciepło) również wpłyta na temperaturę procesora. Jak wyglądają zależności zegara CPU i GPU w zależności od obciążenia, temperatury i poboru mocy nie wiadomo, Intel nie ujawnia takich informacji. Pozostaje to sprawdzić w praktyce, w tej części cyklu - w testach graficznych.

Wykorzystałem w tym celu wspomniane i5-2520M w domyślnych ustawieniach (2,5-3,2Ghz) oraz z Turbo wyłączonym w BIOS (co uczyniło z niego w praktyce i3). Wszystkie testy zostały wykonane trzykrotnie, a z wyników wyciągnąłem średnią. Użyty system operacyjny to Windows 7 Home wraz ze wszystkimi dostępnymi aktualizacjami.

>> Testy graficzne - 3DMark

123456789

Spis treści:

i3 vs i5 czyli Turbo w laptopie
Testy graficzne - 3DMark
Testy graficzne - UNIGINE
Testy graficzne - Resident Evil
Testy graficzne - AquaMark3 i SF IV
Testy graficzne - The Last Remnant i FF XIV
Testy graficzne - Lost Planet 2 i WoT
Testy graficzne - STALKER
Podsumowanie

Powrót na stronę główną