Pentium II vs Pentium Pro - wstęp - Pobór prądu i podsumowanie
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Pobór prądu i podsumowanie

1234567891011



Jak zwykle na koniec został jeden, za to bardzo ważny wykres.

Już z artykułu poświęconego wyłącznie platformie Socket 8 wynikało, że Pentium Pro 1MB jest procesorem bardzo wydajnym, ale niestety niezwykle prądożernym. Tu widać to jeszcze lepiej. Choć co prawda Pentium II z zegarem 200MHz nie zawsze oferuje większą wydajność to jednak pobiera znacznie mniej energii, mimo wykonania w tym samym procesie produkcyjnym! Na plus wybija się oczywiście Pentium II Overdrive który nie dość, że jest bezwzględnie najszybszy to jeszcze korzysta z zalet nowocześniejszej litografii.

Podsumowując widać jednak wyraźnie, że architektura Pentium II bardzo niewiele odbiega od oryginalnego Pentium Pro. Dodano oczywiście instrukcje MMX które, tam gdzie można z nich skorzystać, robią ogromną różnicę. Niestety uproszczenie produkcji poprzez przeniesienie pamięci cache L2 spowodowało znaczący spadek jej wydajności. Odbija się to bardzo negatywnie wszędzie tam gdzie liczy się nie tylko przepustowość, ale i czas dostępu do danych. W takich sytuacjach Pentium Pro 1MB potrafi wyprzedać Pentium II 266MHz. Są to jednak przypadki niemal tak szczególne jak te w których korzystamy z instrukcji MMX. A co w sytuacjach gdy cache nie gra większej roli, a kod aplikacji nie robi użytku z instrukcji wektorowych? Wtedy wydajność zegar w zegar jest właściwie identyczna.

Sytuacja komplikuje się jednak wraz ze wzrostem zegara. W niektórych testach wyraźnie widać, że możliwości chipsetu i440FX i/lub pamięci SIMM były na wyczerpaniu. Tłumaczy to bardzo szybką śmierć tej platformy i zastąpienie jej płytami obsługującymi pamięć SDRAM i do tego złącze AGP. To już jednak temat na kolejny artykuł.

Testy pod Linuksem <<

1234567891011

Spis treści:

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp
Platforma testowa - Tyan S1686
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną