VIA Nano X2 vs U7600 - ostatnia architektura trzeciego gracza - Testy syntetyczne - rendering
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Testy syntetyczne - rendering

12345678910Testy renderingu okazały się problematyczne. Na U7600 z nieznanych mi przyczyn, bez żadnego komunikatu błędu, nie uruchomił się Cinebench R11.5. Ani wersja x86, ani x64. Bez problemu działała za to na VIA Nano X2 U4025. Z kolei Cinebench R15 działał na procesorze Intela, a nie dał się uruchomić na procesorze VIA. Jako jedyny bezproblemowo działał jak zwykle niezawodny Cinebench R10.

Architektura Isaiah nigdy nie była planowana do ciężkich zadań takich jak rendering. Przekłada się to na wynik - U7600 w teście jednowątkowym wyprzedza U4025 o 44%.

Ponownie jednak użycie obu rdzeni zmniejsza przewagę platformy Intela - VIA odrabia część strat i różnica między CPU spada do 35%.

Povray 3.62 używa innej techniki generowania obrazu - śledzenia promieni (ang. ray tracing). Technika ta obciąża przede wszystkim FPU, a więc element który dotychczas zawsze był słaby w procesorach VIA.

Rewelacji nadal nie ma, Core 2 Duo osiąga 52% przewagi nad architekturą Isaiah. W tym samym teście poprzedni rdzeń VIA - C7 (Esther) o identycznym taktowaniu osiąga wynik około 13 PPS. Postęp dokonany przez inżynierów VIA jest więc ogromny! Zajmę się tym tematem dokładniej w jednym z kolejnych artykułów.

Czas renderingu jest oczywiście znacznie krótszy na U7600. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden z tych procesorów nie nadaje się do wymagającej pracy.

Nowsza wersja programu - PovRAY 3.7 obsługuje nowsze zestawy instrukcji oraz pozwala na pracę wielowątkową.

Mimo teoretycznie nowszej architektury różnica wydajności między procesorami jest identyczna jak w wersji 3.62. Core 2 Duo prowadzi o 52%.

W przypadku obu CPU czas renderingu znacząco się wydłużył. Związane jest to ze znacznie większym skomplikowaniem generowanego obrazu. Przewaga Intela jest miażdżąca.

Użycie obu rdzeni obrazuje identyczną zależność jak poprzednio - VIA Nano X2 odrabia część strat. U7600 prezentuje już nie o 52, a o 42% wyższą wydajność.

Czas renderingu dzięki użyciu obu rdzeni znacząco się skrócił. Niestety różnica między procesorami nadal jest ogromna i wynosi 13 minut.

Testy syntetyczne - matematyka << >> Testy syntetyczne - wydajność pamięci

12345678910

Spis treści:

VIA Nano X2 vs U7600 - ostatnia architektura trzeciego gracza
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - IrfanView
Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy rzeczywiste - konwersja wideo
Podsumowanie

Powrót na stronę główną