VIA Nano X2 vs U7600 - ostatnia architektura trzeciego gracza - Testy rzeczywiste - BOINC
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Testy rzeczywiste - BOINC

12345678910Moja ulubiona część każdego artykułu - testy z użyciem platformy BOINC.

Na początek test oparty na pojedyńczej, krótkiej próbce z projektu Asteroids@home. Projekt prowadzony przez Uniwersytet Karola w Pradze oblicza przestrzenne modele asteroid na podstawie obserwacji odbitego od nich światła. Algorytm opiera się głównie na obliczeniach zmiennoprzecinkowych i świetnie wykorzystuje rozszerzenia wektorowe. Niemniej w celu zapewnienia szerokiej kompatybilności posiada aplikacje zarówno korzystające z czystego kodu x86 jak i używające SSE2, SSE3, a nawet AVX.

W czystym kodzie x86 Merom osiąga 42% przewagi. Ten wynik nie zaskaje. Niestety w użycie SSE2 i SSE3 pokazuje słabość implementacji tych rozszerzeń w procesorze VIA - przewaga Core 2 Duo wzrasta do 77%.

Użycie aplikacji x64 przyspiesza obydwa CPU w tym samym stopniu, nadal 77% różnicy.

Universe@home to projekt prowadzony przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Uniwersytetu w Cambridge. W ramach badań prowadzone są symulacje powstawania układów planetarnych, czarnych dziur i innych obiektów kosmicznych.

Zwycięstwo VIA numer dwa. Równie niewytłumaczalne jak pierwsze, niewielkie (ledwo 3%), ale bardziej istotne bo w poważnej, naukowej aplikacji.

Niestety użycie aplikacji x64 (wolniejszej, ale generującej lepsze wyniki) wydłuża czas obliczeń na procesorze Intela o niecałą godzinę, a na procesorze VIA o ponad trzy... Powtarza się sytuacja z Linx 0.6.4. Ostatecznie to starcie U7600 wygrywa, ale dość skromnie - przewagą 15%.

Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie << >> Testy rzeczywiste - konwersja wideo

12345678910

Spis treści:

VIA Nano X2 vs U7600 - ostatnia architektura trzeciego gracza
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - szachy, kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - IrfanView
Testy rzeczywiste - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy rzeczywiste - konwersja wideo
Podsumowanie

Powrót na stronę główną