Pentium II vs Pentium Pro - wstęp - Pentium II vs Pentium Pro - wstęp
Home Artykuły CPU MOBO GPU HDD Rankingi Media Download

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp

1234567891011W artykule "Zapomniani przodkowie - Pentium Pro i Pentium II Overdrive" zanalizowałem wydajność procesorów Pentium Pro. Były one wręcz rewolucyjne, ale niestety przy ich projektowaniu nie uniknięto wad. Najpoważniejszą, z biznesowego punktu widzenia Intela, była trudność w produkcji i kiepski uzysk (po szczegóły odsyłam do wspomnianej publikacji). Konkurencja pod postacią AMD, Cyrix czy nawet Rise nie spała. Intel musiał więc szybko zareagować i wprowadził Pentium II. Na czym polegały różnice? Pierwsza była jak najbardziej pozytywna. Dzięki niewielkim zmianom w architekturze poprawiono wydajność w przestarzałym, ale wciąż popularnym, szesnastobitowym oprogramowaniu. Gracze wciąż korzystający z DOS-a mogli odetchnąć z ulgą. Druga zmiana względem starszej generacji była jeszcze istotniejsza. Zakończono dziwny podział na dwie linie produktów dostępnych dla domowych użytkowników, to jest Pentium Pro i Pentium MMX, łącząc je w jedną - Pentium II był połączeniem obu. Klienci biznesowi mogli wybrać przeznaczoną już tylko dla nich linię Pentium II Xeon. Niestety nie ma róży bez kolców i dochodzimy tym samym do trzeciej z ważnych zmian. W celu uproszczenia produkcji pamięć cache drugiego poziomu przeniesiono poza rdzeń procesora. Takie oddalenie poskutkowało większymi opóźnieniami w dostępie do niej oraz koniecznością ograniczenia taktowania. Cache L2 w Pentium Pro 200MHz pracuje z zegarem 200MHz, w teoretycznym Pentium II 200MHz miałaby jedynie 100MHz...

Skąd wyżej określenie "teoretyczny"? Pierwotnie Intel planował wprowadzić Pentium II (nazwa kodowa Klamath) w trzech modelach - 200MHz, 233MHz i 266MHz o czym dokładnie informował Anandtech w poświęconych im artykule. Szybko jednak zweryfikowano, że najwolniejszy z tych modeli często byłby słabszy nie tylko od Pentium Pro 200MHz, ale i od AMD K6. Na to trudno było sobie pozwolić i z wypuszczenia najwolniejszego modelu zrezygnowano. Testy pokazały, że była to słuszna decyzja.

Duża ilość zmian w budowie CPU nie od razu pociągnęła za sobą zmiany w całej platformie. Oczywiście socket 8 został zastąpiony przez slot 1, ale mostek północny pozostał ten sam.

Osobiście nie posiadam dwuprocesorowej platformy z pamięciami SIMM i obsługą Pentium II więc w tym miejscu dziękuję Callahanowi z forum 3dfx.pl za wypożyczenie odpowiedniej płyty. Więcej o niej na kolejnej stronie.

Zestawienie procesorów
Pentium Pro 1MB Pentium II Overdrive Pentium II 300 (Klamath)
Taktowanie: 200MHz 333MHz 300MHz
L1 cache: 16KB 32KB 32KB
L2 cache: 1024KB 512KB 512KB (150MHz)
TDP: 44W ? 43W
Litografia: 350nm 250nm 350nm
Zestawy instrukcji: - MMX MMX
Cena startowa: $2675 $599 $1981

Najważniejsze cechy głównych bohaterów tego artykułu przedstawia tabela. Oczywiście natychmiast rzuca się w oczy różnica w taktowaniu Pentium Pro i Pentium II. Na szczęście wypożyczone mi CPU (konkretne oznaczenie to SL2HA) miały odblokowany mnożnik! Ten fakt w połączeniu z doskonałą płytą główną pozwolił mi to nie tylko porównać je zegar w zegar, ale także w kilku innych ustawieniach.

Początkową cenę Pentium II 300MHz pozostawię bez komentarza...

>> Platforma testowa - Tyan S1686

1234567891011

Spis treści:

Pentium II vs Pentium Pro - wstęp
Platforma testowa - Tyan S1686
Testy syntetyczne - matematyka
Testy syntetyczne - rendering
Testy syntetyczne - wydajność pamięci
Testy syntetyczne - kompresja i szyfrowanie
Testy rzeczywiste - Irfanview 4.30
Testy rzeczywiste - kompresja, szyfrowanie, wyszukiwanie
Testy rzeczywiste - BOINC
Testy pod Linuksem
Pobór prądu i podsumowanie

Powrót na stronę główną